Sebevědomý zelenáč. Kluci mi říkají, ať si věřím, líčí znojemský Koukal

Sebevědomý zelenáč. Kluci mi říkají, ať si věřím, líčí znojemský Koukal Z n o j m o - Sedmnáctiletý gólman Jirka Koukal prožívá poměrně turbulentní jaro. Jednička našeho staršího dorostu se totiž stala při zranění Jirky Dolečka a Martina Štěpanovského i číslem jedna v A-týmu. Celkově už posbíral tři starty ve Fortuna národní lize a v neděli si připsal i premiérové čisté konto při výhře 3:0 ve Frýdku-Místku. Tento příběh neunikl ani médiím a středeční vydání MF Dnes, respektive webový portál idnes.cz přinesl velice zajímavý článek.

 
 
 

Když v létě poprvé vkročil do kabiny znojemského áčka, nesměle pozdravil: „Dobrý den“.
„Ale potom za mnou všichni přicházeli, podávali si se mnou ruku. Takže všem už tykám,“ poznamená Jiří Koukal. Zřejmě to byl jeden z mála momentů, kdy se mladičký brankář zachoval mezi druholigovými profíky zakřiknutě. „Má zdravé sebevědomí. Možná někdy až moc zdravé,“ kulantně glosuje kouč Radim Kučera. „Má ale výborné parametry a dobrou psychiku. Je to věčně dobře naladěný kluk, který se z toho nepodělá,“ dodá.

I proto se Kučera nebál v dubnu poslat teenagera do ostré druholigové bitvy. Proti Prostějovu Koukal debutoval v 17 letech a 161 dnech, stal se nejmladším fotbalistou v druholigové znojemské historii. A protože zkušenější brankářské konkurenty dál trápí zdraví, zelenáč v rukavicích si připisuje další starty. „Trenér mi říkal, že by mě na jeden zápas postavil. Ale nepočítal jsem, že budou tři,“ přiznává Koukal, nad jehož brankářským vývojem bdí znojemský trenér gólmanů Josef Hanzálek.

Právě v posledním duelu - o víkendu ve Frýdku-Místku - si připsal i premiérové čisté konto. Po triumfu 3:0, který utnul pětizápasový znojemský splín bez výhry, ho chválil i jindy přísný kouč. „Organizovat a řídit obranu je v 17 letech hrozně těžké,“ ví Kučera. „Vždyť takový Helísek nebo Mezlík by mu pomalu mohli dělat tátu.“

Čtyřiatřicetiletí obránci mladého gólmana otcovsky nepeskují, ba naopak. I proto si Koukal počíná v bráně na svůj věk překvapivě jistě. „Nestojím jen na čáře, věřím si na centry. A v tom mi kluci dost pomáhají,“ líčí brankář, jenž jinak pravidelně chytá za znojemskou devatenáctku. „Říkají mi, ať si věřím. A když něco pokazím, uklidní mě, že se nic neděje. Chyby dělá každý a oni to taky znají, taky byli mladí.“ A jak znojemský mladík oslavil první vychytanou nulu? Nijak. „Musel jsem do školy,“ prohodí středoškolák, který ve Znojmě druhým rokem studuje obor opravář zemědělských strojů.

Zatímco jeho spoluhráči po víkendu absolvují volnější tréninky, on musí „regenerovat“ ve školních lavicích. „Ale teď už tam moc ani nechodím. Nezvládám to. V hodně předmětech mám neklasifikováno,“ přiznává. „Jde hlavně o docházku. Prospěch nemám špatný, mám ale absenci nad 25 procent. Budu v létě přezkoušen a snad to udělám,“ věří Koukal.

CELÝ ČLÁNEK NA IDNES.CZ

 
 
 
 
Podobné články
 
Copyright © 2009-2018 1.SC Znojmo Fotbalový klub & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál. Tip: žaluzie bwin